INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Ignacy Malsburg     

Karol Ignacy Malsburg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Malsburg Karol Ignacy (1856–1942), zootechnik, profesor hodowli w Dublanach. Ur. 31 VII w Czernichówce w pow. Zbaraż. Pochodził z westfalskiej rodziny baronów von Malsburg i Eschenberg, której gałąź osiadła na Węgrzech, a potem w Galicji. Ojciec M-a był pełnomocnikiem dóbr Potockich w Brzeżanach, ale zmarł, wraz z żoną, w młodym wieku, osierocając M-a i jego brata Henryka (potem lekarza w Gródku Jagiellońskim); wychowywała ich babka, walcząc z trudnościami, bo ojciec nie pozostawił żadnego majątku. M. ukończył szkołę realną we Lwowie w r. 1874, w l. 1874–7 studiował chemię na Politechnice we Lwowie, a w l. 1877–80, przy pomocy dalszych krewnych, rolnictwo w Hochschule für Bodenkultur w Wiedniu, wreszcie jako stypendysta biologię na uniwersytecie w Lipsku w l. 1880–2, gdzie doktoryzował się na podstawie pracy Galizisches Podolien, eine physiographisch-landwirtschaftliche Skizze (Lipsk 1882). W l. 1882–4 odbył praktykę rolną w dobrach K. Lanckorońskiego w Ułaszkowcach i w Komarnie, a potem przez rok specjalizował się jako stypendysta krajowy w instytucie zootechnicznym w Wiedniu u M. Wilckensa. Z jego polecenia został zaangażowany M. przez rząd angielski w l. 1885–7 jako inspektor rolny w Nowej Południowej Walii w Australii, a zarazem jako ornitolog w naukowym wydawnictwie ornitologicznym w Sydney. Potem porzucił służbę państwową i w l. 1887–92 pracował jako dyrektor majątków spółki akcyjnej cukrowniczej «Richmond River Sugar Company», a zarazem gospodarował na własnej fermie pod Sydney.

Nostalgia zmusiła go jednak do powrotu i w l. 1892–5 był docentem hodowli Wyższej Szkoły Rolniczej w Dublanach, w l. 1895–1905 profesorem hodowli, anatomii i fizjologii zwierząt w średniej szkole rolniczej w Czernichowie. Doktoryzował się po raz drugi w r. 1909 w Hochschule für Bodenkultur w Wiedniu na podstawie dysertacji Die Zellengrösse als Sam- und Lebensfaktor der landwirtschaftlichen Nutztieren (Hanover 1911; w języku polskim praca ta ukazała się pt. Histologiczny problemat hodowlany, „Roczniki Nauk Roln.” 1909 z. 1), w której postawił, dłuższy czas utrzymującą się, teorię o współzależności między wielkością komórki a konstytucją zwierzęcia. W l. 1905–19 miał katedrę ogólnej hodowli zwierząt w Akademii Rolniczej w Dublanach. W r. 1919 ściągnął go B. Niklewski do organizującego się Wydziału Rolniczo-Lasowego Uniw. Pozn., gdzie M. był w r. 1919 jego pierwszym dziekanem. Po paru miesiącach wrócił do Lwowa, gdzie objął na Politechnice katedrę ogólnej hodowli zwierząt i gdzie był w l. 1920–1 dziekanem Wydziału Rolniczo-Lasowego. W l. 1910–30 wykładał hodowlę zwierząt także w Wyższej Szkole Gospodarstwa Domowego w Snopkowie, na wyższych kursach rolniczych J. Turnaua oraz w Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. W l. 1922–30 pracował organizacyjnie: był założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Tow. Zootechnicznego (potem prezesem honorowym), członkiem Akademii Nauk Technicznych w Warszawie, Tow. Naukowego Warszawskiego, profesorem honorowym Politechniki Lwowskiej; przewodniczył radzie naukowej Zootechnicznej Stacji Doświadczalnej w Boguchwale, ponadto sekcjom: hodowlanej, mleczarskiej i rybackiej Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego. Przeszedł na emeryturę w r. 1930. W r. 1937 otrzymał doktorat honoris causa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Był M. autorem ok. 100 prac fizjologicznych, genetycznych, paleontologicznych, hodowlanych, anatomicznych i z historii zootechniki, stał na czele lwowskiej szkoły fizjologicznej; pełnej bibliografii jego wielojęzycznej twórczości (władał biegle siedmioma językami) brak. Do szczególnie cennych należały jego prace o zoometrii, rozsiedleniu i hodowli bydła w Galicji (Z systematyki bydła krajowego, „Roczniki Kraj. Wyższej Szkoły Rolniczej w Dublanach” 1894 s. 65–136, O przedłużonym okresie laktacyjnym u krów, Kr. 1905, Die Rindviehzucht Galiziens 1848–1895, Wien 1899), o znaczeniu małych i nie znanych dotąd form dzikich turowców dyluwialnych (Bos urus minutus) dla pochodzenia europejskiego bydła domowego, O pochodzeniu drobiu i jego hodowli w dawnej Polsce (Lw. 1898 I–II), O pochodzeniu owiec domowych i ich zmienności ustrojowej (Lw. 1926), o pochodzeniu polskiego konia i świń. Pierwszy w Polsce stosował na szeroką skalę biologiczne metody hodowlane oraz badał biologiczne znaczenie pastwisk. Opublikował też pierwszy w Polsce Gospodarczy i naukowy udział Polski w powszechnej hodowli zwierząt domowych (w: „Rozwój i stan obecny wiedzy rolniczej w Polsce”, Kr. 1918). Był również autorem Wiązanki wspomnień z dziedziny hodowlanej w Małopolsce („Rolnik” 1938 nr 4). Wielokrotnie odwiedzał zagraniczne zootechniczne ośrodki badawcze Anglii, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Danii, Włoch, Austro-Węgier, Szwajcarii jako reprezentant nauki polskiej lub jako człowiek prywatny; dwukrotnie podróżował do Afryki, a raz na Bliski Wschód. M. dobrze malował i w czasie studiów oraz w gorszych momentach swego życia dorabiał na swe utrzymanie portretowaniem. Potrafił też zaznaczyć się na odległych od swej specjalności polach, np. dla ulżenia pracy drwali australijskich skonstruował karczownik «Australia», stosowany w leśnictwie australijskim przez kilkadziesiąt lat. Zmarł 19 XII 1942 we Lwowie. Był odznaczony orderem Polonia Restituta III kl. Żenił się kilkakrotnie, dzieci nie miał.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Zieliński, Mały słownik polskich pionierów; – Adametz L., Hodowla ogólna zwierząt domowych, Kr. 1925 s. 360–72; Akademia Nauk Technicznych 1920–1932, W. 1933 s. 93–5 (bibliogr.); Brzozowski S., Studia rolnicze, leśne i weterynaryjne Polaków w Wiedniu od XVIII do XX wieku, Wr. 1967 (fot.); tenże, Szkoła rolnicza w Czernichowie jako ognisko nauk rolniczych w XIX i XX wieku, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol. S. B. Z. 8: 1963; Dalkiewicz M., Triumf polskiego badacza, „Przegl. Wet.” 1913 s. 44–50; Dzieje akademickich studiów rolniczych i leśnych w Wielkopolsce, 1919–1969, P. 1970 (fot.); Jełowicki S., i Markijanowicz M., Polskie Towarzystwo Zootechniczne im. Michała Oczapowskiego, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol. S. B. Z. 17: 1969; Księga pamiątkowa na 75-lecie Gazety Rolniczej, W. 1938 I 275 (fot.); Surzycki S., Rozwój wiedzy rolniczej w Polsce, Kr. 1928; – „Kosmos” 1911 s. 104; „Roczn. Tow. Nauk. Warsz.” 1938 s. 107–9; „Wiad. Służby Geogr.” 1930 z. 4 s. 446–50.

Stanisław M. Brzozowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.